Ziraat Bankası Kredi Sözleşmesi

13 Nisan 2021

GÜBRETAŞ MADEN YATIRIMLARI A.Ş. İLE ZİRAAT BANKASI “SÖĞÜT ALTIN MADENİ PROJESİ”NDE İŞ BİRLİĞİNE GİDİYOR

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. ile Ziraat Bankası arasında, Söğüt Altın Madeni Projesi’ndeki altın kaynağının ülke ekonomisine kazandırılması için iş birliği ve kredi sözleşmesi yapıldı.

Söğüt Altın Madeni Projesi’nin hazırlık safhasına ilişkin iş birliği ve kredi sözleşmesine imzalar, Tarım Kredi Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fahrettin Poyraz ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Alpaslan Çakar’ın katıldığı törenle Tarım Kredi binasında atıldı.

Poyraz, törende yaptığı konuşmada, Söğüt Altın Madeni özelinde Ziraat Bankası ile sürdürülen iş birliğini daha ileriye taşıma noktasında bir protokol imzaladıklarını söyledi.

Poyraz, şöyle konuştu: “Bizim iş birliğimiz sadece tarım boyutuyla sınırlı değil, gelişen Türkiye şartlarında farklı sektörlerde de fırsat buldukça ortak projeler geliştiriyoruz. Bugün, Tarım Kredi’nin en büyük iştiraki olan GÜBRETAŞ’ın alt şirketi olarak kurulan GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş.’nin Söğüt Altın Madeni Projesi’nin finansmanı ile ilgili toplandık. Bu sene kullanılmak üzere 135 milyon dolarlık bir limit tahsisi olmuştu. İnşallah biz diğer tüm faaliyetlerimizde olduğu gibi bundan sonraki dönemde de Söğüt Altın Madeni Sahası’nın işletilmesi, yatırımların yapılması noktasında finansman ihtiyacını Ziraat Bankası öncülüğünde temin etmek için iş birliğine girmiş olacağız.”

“Yıllık yaklaşık 6-7 ton altın üretmeyi planlıyoruz”

Poyraz, söz konusu altın madeninde 450 milyon dolarlık yatırım öngördükleri bilgisini vererek, “Akbaştepe ve Korudanlık olarak iki ayrı cevher sahasındaki çalışma alanlarında, inşallah hızlı bir şekilde süreçleri tamamlayıp üretime geçtikten sonra, yıllık yaklaşık 6-7 ton civarında altın üretmeyi planlıyoruz. Şu anki rakamlarla konuştuğumuzda, Türkiye’de üretilen yıllık toplam altın miktarının yaklaşık yüzde 15’i civarında bir üretim miktarından bahsediyoruz.” dedi.

Çakar da Ziraat Bankasının, üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata katkı sağlayacak bütün projelerde yer almak istediğini bildirdi. Altın ithalatının Türkiye’de zaman zaman ciddi anlamda yükseldiğine ve cari dengeye negatif yansıdığına dikkati çeken Çakar, bu projenin cari dengeye ve istihdama da olumlu katkı sağlayacağını dile getirdi.

Çakar, “Bu proje altının çıkarılmasına ve işlenmesine yönelik bir proje. Biz, projenin tamamında yer almak üzere planlamalarımızı yaptık.” diye konuştu.

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.

daha fazla haber