İLK ALTIN KÜLÇEMİZİ 2022 SONUNDA DÖKECEĞİZ

26 Ekim 2021

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Maden Yatırımları Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fahrettin POYRAZ, Gübretaş Maden Yatırımları Genel Müdürü Sayın Halit Semih DEMİRCAN ve şirket yöneticileri ile birlikte Söğüt Altın Madeni sahasında incelemelerde bulundu.

Maden sahası incelemeleri öncesinde Gübretaş Maden Yatırımları Genel Müdürü Sayın Halit Semih DEMİRCAN, basın mensuplarına Akbaştepe ve Korudanlık bölgelerindeki 1’inci, 2’nci ve 3’üncü faz çalışmalarına ilişkin detaylı bir sunum gerçekleştirdi. DEMİRCAN, “Yatırımın ilk aşamasının 2022 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz.” derken, 2024 yılında işletmenin tam kapasiteye ulaşacağını aktardı.

“2022 YILI SONUNA KADAR ALTIN ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

POYRAZ ve DEMIRCAN ile yanındaki işletme yöneticileri maden sahasında incelemelerde bulundu. Sahada basın mensuplarına açıklamada bulunan Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. Genel Müdürü Sayın Halit Semih DEMIRCAN, “2022 yılı sonuna kadar altın üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” dedi:

“Şu anda bulunduğumuz yer Söğüt Altın Madeni projemizde Akbaştepe ve Korudanlık maden sahalarının yeraldığı bölgedir, bu alan cevher zenginleştirme tesislerinin ve maden işletme sahasının yer alacağı bölgedir. Söz konusu projemiz için ÇED olumlu belgesi ve diğer izin süreçlerimizi de kısa sürede tamamladıktan sonra tesis inşaat faaliyetlerine başlayarak, 2022 yılı sonuna kadar altın üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ekiplerimiz, mühendislik ve ekipman tedarik çalışmalarını hızlı bir şekilde yürütmektedir.”

“SÖĞÜT ALTIN MADENİ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR KALDIRAÇ OLACAK”

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fahrettin Poyraz ise, ÇED raporunun onaylanmasının ardından çalışmaların hızlanacağını söylerken, “2022 yılının sonu itibariyle de burada üretilecek olan ilk altın külçemizi döküp Türk ekonomisine kazandırmak istiyoruz.” dedi.

POYRAZ, şöyle konuştu: “Şu anda Gübretaş Maden Yatırımları altın madeni ruhsat sahasındayız. Burada aynı anda birkaç çalışma birden yapıyoruz. İfade edildiği üzere bir taraftan projelendirme çalışmaları yapıldı, tamamlandı. İnşallah biz önümüzdeki birkaç haftalık dönem zarfında ÇED raporu onaylandıktan sonra çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta da Cumhurbaşkanımızın imzasıyla acele kamulaştırma kararı çıkmış olup, buradaki arazilerin mülkiyetinin Hazine’ye devri işlemleri yapılmaya başlandı. Bunları da birkaç hafta içerisinde bitirdikten sonra bizim tahminimiz önümüzdeki ay içinde burada hem madencilikle ilgili olarak hem de tesis kurulumuna yönelik olarak çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başlayacağız. Hedefimiz bir taraftan tesisin kurulumunu devam ettirirken, bir taraftan maden işleme çalışmalarını yapmak. Üç faza ayırdığımız bu tesisin kurulumunda ilk fazının zaten şu anda makine, ekipman siparişlerinin bir kısmı verildi inşallah yılbaşı gibi ilk fazın makine ekipmanlarının tamamı gelip, inşaat faaliyetlerine başlanacak 2022 yılı içinde ilk faz tesisin kurulumunu tamamladıktan sonra beraberinde maden işleme çalışmalarını yapıp 2022 yılının sonu itibariyle de ilk altın külçemizi döküp Türk ekonomisine kazandırmak istiyoruz.”

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.

daha fazla haber