SÖĞÜT ALTIN MADENİ’NDE İLK DÖKÜM HEYECANI

27 Ocak 2023

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. Söğüt Altın Madeni Açılış Faz1 Açılış Töreni ve ilk altın dökümü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, üst düzey hükümet yetkilileri, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri yöneticileri ve Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. çalışanlarının katılımları ile 27 Ocak 2023 Cuma günü gerçekleşti.

Bilecik ili Söğüt ilçesi Sırhoca Köyü sınırlarında bulunan Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. Söğüt Altın Madeni’nde altın üretimi başladı. Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından Türkiye Tarım Kredi Kooperafleri’nin bir iştiraki olarak ülke ekonomisine katkı sağlama hedefiyle çalışan Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. Söğüt Altın Madeni’ndeki proje yatırım çalışmaları 2021 yılı başında başlamış, ilk etap tesis yatırımı 2022 yılı sonu itibari ile tamamlamıştır. Ülkemizin önemli ve büyük altın madeni yataklarından biri olan Söğüt Altın Madeni’nin Faz 1 Tesis açılışı 27 Ocak 2023 Cuma günü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katılımları ile gerçekleşmiştir.

“SÖĞÜT ALTIN MADENİ TAM KAPASİTE FAALİYETE GEÇTİĞİNDE ÜLKEMİZDE EN ÇOK ALTIN ÜRETİMİ YAPILAN İLK ÜÇ MADENDEN BİRİ OLACAKTIR” 

Maden sahasında yapılan çalışmalar kapsamında, 70 milyon Dolar yatırım gerçekleştirildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, “Tespit edilen altının bir an önce Türk ekonomisine kazandırılması için çalışmaları hızlandırdık. Daha önce söz verdiğimiz gibi tesis ilk altın dökümünü yapacak şekilde hazır hale getirildi. Bu tesis ilk etapta yıllık 2,5 tona kadar altın üretme kapasitesi ile çalışacak. Kalan iki fazın yatırımlarını da üç yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. Böylece yıllık üretim miktarını yaklaşık 6,5 tona yükselteceğiz. Söğüt Altın Madeni tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde ülkemizde en çok altın üretimi yapılan ilk üç madenden biri olacaktır.” dedi.

ALTIN ÜRETİMİNE BÜYÜK KATKI

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. faaliyetleri kapsamında ülke ekonomisine istihdam ve üretim ile sağlayacağı katkıların yanı sıra ülkemizdeki altın üretiminde de büyük bir artış sağlayacaktır. Söğüt Altın Madeni sahasındaki altın yatağı ile ilgili 2020 yılı Aralık ayında ülkemizde kullanılan UMREK (Ulusal Maden Kaynakları ve Rezerv Raporlama Komisyonu) Koduna göre kaynak ve rezerv rakamları raporlanmıştır. Bu raporlamaya göre 3,5 milyon ons (109 ton) altın kaynağı ve 1,92 milyon ons (60 ton) altın rezervi bildirilmiştir. Yapılacak arama geliştirme çalışmaları ile bu kaynak rakamının arttırılması planlanmaktadır.

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.

daha fazla haber