SÖĞÜT ALTIN MADENİ PROJESİ'NDE HEDEF 2022 YILININ SONUNDA İLK ALTINI DÖKMEK

29 Haziran 2021

Söğüt-Eskişehir karayolu üzerinde bulunan Sırhoca köyündeki GÜBRETAŞ'a ait sahada altın kaynağının Söğüt Altın Madeni Projesi kapsamında ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Tarım Kredi Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, Söğüt ilçesindeki sahaya ilave yatırımlar gerçekleştireceklerini belirtti.

Maden sahasındaki ÇED raporu ve diğer çalışmaların devam ettiğini, bölgede üç fazlı bir çalışma yapılacağını belirten Poyraz, “Çünkü orada tek bir maden yok. Hem oksitli hem de sülfürlü iki farklı maden türü var. Bu farklı maden türlerine yönelik iki farklı iç içe geçmiş kompleks bir yatırım yapacağız.” ifadesini kullandı.

“450 Milyon Dolarlık bir Yatırım Öngörüyoruz”

Poyraz, madeni bir an önce işletmeye almak için çalıştıklarını vurgulayarak “Şu anda makine ekipman ve siparişlerini verdiğimiz ilave bir yatırım yapıyoruz. Hedefimiz 2022 yılının sonunda ilk altını dökmek. Orada Türkiye ekonomisi açısından brüt yaklaşık 6 milyar Dolara tekabül eden bir büyüklük var. Biz bu 6 milyar Dolarlık değeri oradan çıkartmak için bu yıl, önümüzdeki yıl ve 2023 yılı içinde toplamda 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz.” diye konuştu.

Poyraz, “Gübretaş Maden Yatırımları olarak da bundan sonraki dönemlerde Söğüt ve dışındaki diğer sahalarda da inşallah çalışmalara gireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.

daha fazla haber